REKLAMA

Zamknięcie ul. Annopol – zmiany dla kierowców oraz pasażerów WTP

Zamknięcie ul. Annopol – zmiany dla kierowców oraz pasażerów WTP

W ramach budowy zajezdni tramwajowej przy ul. Annopol tramwajarze przebudują także pobliskie skrzyżowanie z Inowłodzką. Przejazd nim zostanie zamknięty w niedzielę, 14 maja, wieczorem. Kierowcy będą musieli skorzystać z objazdów. Trasa tramwajowej linii 4 zostanie skrócona, ale uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa. Takie zmiany będą obowiązywać do końca września.

Od poniedziałkowego poranka, 15 maja, tramwaje linii 4 będą dojeżdżały tylko do pętli Annopol

W Warszawie wkrótce przybędą nowe trasy tramwajowe – np. do Wilanowa i wzdłuż ul. Kasprzaka. Do obsługi tych tras potrzebne będą kolejne tramwaje – będą one serwisowane właśnie na Annopolu. Docelowo ma tu „nocować” ponad 150 niskopodłogowych wagonów – w tym m.in. nowoczesnych Hyundaiów.

Zajezdnia zajmie powierzchnię niemal 12 hektarów. Długość wszystkich torów w białołęckim obiekcie, po których będą się poruszać szynowe pojazdy wyniesie ponad 14 km. Będzie to najnowocześniejsza zajezdnia w Polsce. Wyposażona zostanie w system informatyczny, który zautomatyzuje wielu czynności wykonywanych dotychczas ręcznie przez pracowników – przestawianie zwrotnic, serwisowanie czy zbieranie danych.

Zajezdnia Annopol będzie piątą zajezdnią w stolicy.

Objazdy dla kierowców

W niedzielę, 14 maja, o godz. 22:00 rozpocznie się przebudowa zlokalizowanego przy zajezdni skrzyżowania ul. Annopol i Inowłodzkiej. Annopol zostanie całkowicie wyłączony z ruchu na odcinku ok. 400 m – pomiędzy galerią handlową a centrum wspinaczkowym. Spowoduje to także brak możliwości przejazdu przez skrzyżowanie od strony Inowłodzkiej. Od Rembielińskiej i Trasy Toruńskiej (S8) dojazd będzie możliwy tylko do centrum handlowego.

Objazd utrudnień poprowadzi ulicami: Odlewniczą, Marywilską i Wysockiego do Bazyliańskiej. Stąd przez Kondratowicza będzie można zawrócić na Rembielińską w stronę Annopolu lub pojechać dalej na Bródno. Z Wysockiego do Rembielińskiej będzie można także przejechać ul. Bartniczą i Poborzańską. Od północy utrudnienia będzie można ominąć jadąc Białołęcką do Trasy Toruńskiej. Taka organizacja ruchu potrwa do końca września 2023 roku.

Zmiany w komunikacji

Z powodu budowy zajezdni wyłączony z ruchu zostanie także odcinek torów tramwajowych między pętlami Annopol i Żerań Wschodni. Od poniedziałkowego poranka, 15 maja, tramwaje linii 4 będą dojeżdżały tylko do pętli Annopol. Na odcinku wyłączonym z ruchu tramwajowego będą kursowały autobusy zastępczej linii Z-1, która połączy Żerań Wschodni ze stacją metra Bródno. Z powodu zamknięcia ul. Annopol autobusy tej linii pojadą trasą nieco inną niż równoległa do torów tramwajowych. Z-1 wyruszy z przystanku Faradaya 03 i ul. Annopol, Odlewniczą, Marywilską Wysockiego, Bazyliańską i Kondratowicza dojedzie do stacji metra Bródno. W drodze powrotnej ostatnim przystankiem będzie Żerań Zachodni 04.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

Ekologiczna zajezdnia

Zajezdnia Annopol jako pierwsza w Polsce będzie zasilana w tak dużym stopniu z przyjaznych środowisku, odnawialnych źródeł energii. Ich zastosowanie ograniczy zużycie paliw kopalnych i spowoduje zmniejszenie wielkości emisji do powietrza. Na dachach zostaną zainstalowane ogniwa słoneczne o mocy około 330 kW.

Powierzchnia zajmowana przez rośliny wyniesie ok. 24 tys. m kw. czyli ok. 20 proc. terenu zajezdni. Będzie to m.in. roślinność na budynkach i ekranach akustycznych oraz zielone torowiska. Z kolei zbiorniki tzw. wody szarej pomieszczą 1 200 m sześć. deszczówki. Będzie ona wykorzystywana do celów gospodarczych – spłukiwania toalet, mycia pojazdów oraz podlewania zieleni. Wody opadowe z dachów budynków trafią do trzech podziemnych zbiorników. Pozwoli to na oszczędność wody i zmniejszenie ilości ścieków.

Planowana data zakończenia budowy to luty 2024 roku.

źródło: um.warszawa.pl

Czytaj także