REKLAMA

Warszawa to jedyny odpowiedni rynek dla spółdzielni mieszkaniowych.

Warszawa to jedyny odpowiedni rynek dla spółdzielni mieszkaniowych.

Wyszukiwarki nie są łatwe do znalezienia w Warszawie, ale jest jedna, która się wyróżnia. Jeśli chcesz spotkać się z sąsiadami i zorganizować imprezę towarzyską, ale nie masz wystarczającej liczby stołów/krzeseł lub wyposażenia, powinieneś rozważyć wizytę w Spółdzielni, gdzie możesz wypożyczyć rzeczy za darmo lub wynająć na godziny.

Spółdzielnia to portal internetowy ułatwiający realizację oddolnych, niekomercyjnych działań w stolicy. Do końca 2022 r. dostępnych było 536 środków do bezpłatnego pożyczania.

W Warszawie mamy tysiące pełnych energii i pasji do działania mieszkanek i mieszkańców. Czasami do realizacji ich pomysłów brakuje przysłowiowej wędki – sprzętu nagłaśniającego, krzeseł albo odpowiedniego miejsca na spotkanie. Wiele takich zasobów można znaleźć w miejskiej Spółdzielni – mówi dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Ratuszu Karolina Zdrodowska. – Ta inicjatywa wynika też z bliskiego nam myślenia – ekonomii współdzielenia. Działając razem możemy osiągnąć więcej.

Osiedlowa krowa

Być może zauważyłeś, że 283 z 514 pozycji to sprzęt, w tym projektory, głośniki i krzesła. Jeśli jednak wyrzucasz coś z własnej listy teraz, gdy wiesz, że zostały one dostarczone w określonym celu (np. Rower towarowy lub maty fitness), nie ma problemu. Można też skorzystać z rozmaitych przestrzeni do aktywności – sal do spotkań, warsztatów, ale też ogródków czy kuchni do wspólnego, sąsiedzkiego gotowania. Obecnie dostępnych jest 172 takich ofert,

W Spółdzielni znajduje się 30 ogłoszeń o wynajmie wystaw, np. plenery fotograficzne. I 15 ogłoszeń o umiejętnościach, którymi dzielą się warszawiacy (lekcje języka polskiego jako obcego czy pisanie i redagowanie tekstów).

Najbardziej rzucającą się w oczy rzeczą na stronie była figurka krowy z podpisem „Informacja o Służewieckim Domu Kultury i Domu Kultury”. Osiedlowa Krowa to mały domek zbudowany przez polskich artystów, który stoi na platformie z kołami. Ma 1,5 metra wysokości, 2 metry długości i może być transportowany w dowolne miejsce na świecie.

Istnieje wiele różnych rodzajów zasobów pożyczkowych w całym mieście. Występują głównie na Bielanach, Pradze-Południe i Pradze-Północ.

Leżak czy sztalugi

Jak widać, liczba wyszukiwań na stronie spoldzielnia.waw.pl spadła po otwarciu Centrum Sportu i Kreatywności. Można to przypisać wielu czynnikom, takim jak zwiększona konkurencja i ustny rozgłos o sukcesie projektu. Wysłano 379 zapytań o rezerwację sal na spotkania, próby zespołów amatorskich, kuchnie na warsztaty kulinarne czy ogródki na osiedlowe pikniki. O możliwość wypożyczenia sprzętu zapytano ponad 140 osób – szczególnym zainteresowaniem cieszyły się leżaki, namioty, sztalugi oraz sprzęt nagłaśniający.

Arbecoo pomaga ludziom i organizacjom lepiej się łączyć, czyniąc proces wyszukiwania zasobów łatwiejszym i bardziej zrównoważonym dla wszystkich. To miejsce, w którym ludzie chcą dzielić się zasobami z innymi, którzy są inspiracją, aby stworzyć wspaniałą społeczność i uczynić świat lepszym miejscem. Baza 520 zasobów dostępna na stronie internetowej Spółdzielni składa się z przedstawicieli 160 organizacji, instytucji, firm i osób prywatnych. Budowanie różnorodnych przyjaźni i silniejszych więzi społecznych może być doniosłe. Ta możliwość ma wiele zalet, ale najważniejszą jest możliwość współpracy z ludźmi w nowy, organiczny sposób, który wzmacnia możliwości budowania umiejętności dla wszystkich zaangażowanych osób.


Źródło: um.warszawa.pl

Czytaj także