REKLAMA

W Muzeum POLIN rozbrzmiewać będzie muzyka.

W Muzeum POLIN rozbrzmiewać będzie muzyka.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią POLIN Music Festival odbędzie się ponownie. Planowane są koncerty, premiery polskie i premiery płytowe. W sumie podczas festiwali TrnYug odbędzie się pięć spektakli. Wśród najważniejszych wystąpień znaleźli się: David Krakauer, Michael Guttman, JKwartet Śląski, Bastarda Trio oraz Orkiestry Sinfonia Varsovia i Polska Orkiestra Radiowa. Festiwal odbędzie się w dniach 24-26 lutego 2023 roku

POLIN Music Festival tradycyjnie otworzy Orkiestra Sinfonia Varsovia, a za pulpitem dyrygenckim stanie Margaryta Grynyvetska. Na koncert złożą się trzy polskie premiery: „The Fretless Clarinet” – autobiograficzny koncert klarnetowy jednego z najwybitniejszych klarnecistów w historii muzyki klezmerskiej Davida Krakauera, „Koncert podwójny” Philipa Glassa w wykonaniu pary solistów: Jing Zhao (wiolonczela) i Michaela Guttmana (skrzypce) oraz „Miasto Marii” – kompozycja Zoltana Almashiego, dedykowana miastu Mariupol.

Punktem kulminacyjnym drugiego dnia Festiwalu POLIN będzie prawykonanie ze sceny przez Kwartet Śląski. Wystąpią kwartety smyczkowe Mieczysława Weinberga, których właśnie ukazał się 7-płytowy box. Trio Fugu zaprezentuje muzyczne opowieści o radości, smutku i tragedii z trzypłytowego wydawnictwa „Nizuzot”, opowiadającego o dynastiach chasydzkich wywodzących się z Szapiro i Koźnic.

W niedzielę dźwięki tegorocznego festiwalu przeniosą publiczność do Ukrainy. Dwa lata temu, w ramach wirtualnej edycji POLIN Music Festivalu, z Odessy grał Alexey Botvinov. Ten wybitny pianista jest twórcą festiwalu Odessa Classics. Odkąd wybuchła wojna, Botvinov prowadzi swój festiwal na emigracji: na najważniejszych scenach koncertowych Europy przypomina o tym, że „szcze ne wmerła Ukrajiny”. W niedzielny wieczór Odessa Classics zagości na scenie Muzeum POLIN.

Więcej informacji znajduje się na stronie Muzeum POLIN.


Źródło: um.warszawa.pl

Czytaj także