REKLAMA

Profesjonalne usługi sprzedaży gotowych spółek – czy warto skorzystać z pomocy ekspertów?

Profesjonalne usługi sprzedaży gotowych spółek – czy warto skorzystać z pomocy ekspertów?

Rejestracja nowej spółki to złożony proces, który nie tylko pochłania sporo czasu, ale również wiąże się z koniecznością załatwienia szeregu niezbędnych formalności. Prawidłowe wypełnienie wszystkich obowiązków administracyjnych wymaga dobrej znajomości obowiązujących przepisów, a także wiedzy z zakresu księgowości, co dla wielu osób okazuje się znaczącą przeszkodą i zniechęca je do zakładania nowej działalności. W takich przypadkach znacznie łatwiejszą drogą okazuje się skorzystanie z rozwiązania, jakie oferuje sprzedaż spółek. Zakup gotowej spółki pozwala bowiem znacznie ograniczyć liczbę koniecznych formalności, a tym samym – zaoszczędzić cenny czas. Sprawdź, jak w praktycznym zastosowaniu wygląda sprzedaż spółek!

Sprzedaż spółek w praktyce, czyli przebieg procedury

Podczas gdy rejestracja zupełnie nowej spółki trwa zazwyczaj ok. sześć tygodni, kupno takiej, która już istnieje, pozwala zamknąć całą procedurę nawet w kilka dni. Sam proces sprzedaży spółek można przedstawić w kilku kluczowych etapach:

  • uzyskanie zgody na sprzedaż udziałów przez daną spółkę;

  • załatwienie formalności związanych ze zbyciem prawa pierwszeństwa nabycia udziałów;

  • określenie treści i formy zawarcia umowy sprzedaży spółki;

  • poinformowanie pracowników spółki o nabyciu udziałów;

  • uiszczenie opłaty PCC (specjalnego podatku od czynności cywilnoprawnych) i złożenie deklaracji podatkowej w stosownym urzędzie.

Jak już wspomniano, decydując się na zakup gotowej spółki, kupujący ma szansę na skrócenie i znaczne uproszczenie całego procesu. Pierwszym krokiem jest ustalenie ze sprzedającym konkretnych wymagań i potrzebnych dokumentów. Następnie należy udać się do notariusza, aby poświadczył wcześniej sporządzone dokumenty – w jego obecności kupującemu powinny zostać przedstawione również wszelkie wydruki i formularze, które mają zostać następnie przedłożone w Sądzie Rejestrowym, Urzędzie Skarbowym i Urzędzie Statystycznym.

Kto może skorzystać z gotowych spółek na sprzedaż?

Sprzedaż spółek to rozwiązanie, z którego szczególnie warto skorzystać w sytuacji, gdy zależy nam na jak najszybszym rozpoczęciu działalności. Obok wspomnianej już oszczędności czasu wynikającej z mniejszej liczby formalności przedsiębiorca zyskuje w ten sposób idealne warunki do tego, by skupić się w pełni na przygotowaniu profilu i strategii firmy. Co również istotne, zakup już istniejącej spółki pozwala na jasne określenie kosztów od samego początku, dzięki czemu kupujący dokładnie wie, ile będzie musiał wydać. Wśród obowiązkowych opłat wymienia się m.in. opłatę za kupno spółki, opłatę za zmiany wprowadzone w umowie oraz rejestrze KRS, a także koszty wynikające z pomocy notariusza.

Warto zaznaczyć, że sprzedaż spółek to całkowicie legalna i bezpieczna procedura. Co istotne, kupujący ma prawo dopasowania warunków umowy do potrzeb swojego przedsiębiorstwa, a cała transakcja przebiega pod okiem doświadczonych specjalistów. Współpracując z ekspertami, można uniknąć potencjalnych pułapek i problemów, które mogłyby wyniknąć przy zakupie spółki na własną rękę. Profesjonalni doradcy będą natomiast w stanie zapewnić kompleksowe wsparcie: od analizy dokumentów, przez negocjacje ze sprzedającym, aż po moment podpisania finalnej umowy. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje pewność, że cały proces przebiegnie sprawnie i zgodnie z prawem.

Czytaj także