REKLAMA

Prace nad tramwajem do Wilanowa są kontynuowane, co wiąże się z dalszymi zmianami w organizacji ruchu.

Prace nad tramwajem do Wilanowa są kontynuowane, co wiąże się z dalszymi zmianami w organizacji ruchu.

Nastąpił rozpoczęcie kolejnego etapu budowy tramwaju do Wilanowa, co wymagało wprowadzenia pierwszej fazy czasowej reorganizacji ruchu na ulicy Jana III Sobieskiego w nocy z 10 na 11 lutego. Większość autobusów Warszawskiego Transportu Publicznego będzie nadal kursować bez zmian.

Już wkrótce wykonawca trasy tramwajowej do Wilanowa przejmie kolejne fragmenty ulic – ul. Jana III Sobieskiego i al. Rzeczypospolitej między ul. van Beethovena a Branickiego. To umożliwi przebudowę wodociągu i odwodnienia, a następnie przeniesienie rur ciepłowniczych. Wszystkie te prace wiążą się z wykonaniem głębokich wykopów, które muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Z tego powodu na ulicach w rejonie placów budowy wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu. Roboty przygotowawcze już trwają, m.in. przy przystankach autobusowych.

Zmiany dla kierowców w trzech etapach

Wraz z początkiem ferii, w nocy z piątku na sobotę, z 10 na 11 lutego, tramwajarze przełożą ruch w obu kierunkach na ul. Jana III Sobieskiego na jezdnię zachodnią, na odcinku od skrzyżowania z ulicą van Beethovena do skrzyżowania z aleją Witosa. Jadący do centrum będą przejeżdżali na drugą jezdnię przed skrzyżowaniem z Idzikowskiego. Ulica van Beethovena będzie kończyła się ślepo.

Ruch na jezdni zachodniej będzie odbywał się po trzech pasach ruchu: dwa do centrum (przy czym jeden z nich będzie zarezerwowany dla autobusów Warszawskiego Transportu Publicznego, taksówek, pojazdów MTON, motocykli i pojazdów uprzywilejowanych) i jeden w stronę Wilanowa.

Zmiany w organizacji ruchu kierowcy napotkają także na skrzyżowaniu ulicy Jana III Sobieskiego z alejami Witosa i Sikorskiego.

Mapy oraz opisy przedstawiające szczegóły nowej, czasowej organizacji ruchu znajdują się na stronie infoulice.um.warszawa.pl.

W kolejnym etapie – w nocy ze środy na czwartek, z 15 na 16 lutego – ruch na zachodnią jezdnię ulicy Jana III Sobieskiego zostanie przeniesiony na odcinku od skrzyżowania z aleją Witosa do skrzyżowania z aleją Wilanowską. Natomiast w połowie ferii – w weekend, 18-19 lutego – zmiany będą wprowadzane w alei Rzeczypospolitej. Na odcinku od al. Wilanowskiej do ulicy Klimczaka robotnicy przeniosą ruch w obu kierunkach na jezdnię zachodnią, zaś na odcinku od ul. Klimczaka do ulicy Branickiego – na jezdnię wschodnią. Wdrożenie wszystkich zmian w ruchu uzależnione będzie od warunków atmosferycznych.

Autobusy pojadą inaczej

Od poniedziałku 13 lutego nowa trasa autobusowa będzie kursować ze stacji metra Wilanów do linii metra M1 i będzie kursować codziennie w godzinach od 6:00 do 23:00. Linia jest czynna i pochodzi z 1906 roku. Odległość między końcami wynosi 8,7 km. Do tego przystanku podziemnej kolei będzie można dojechać również autobusami linii 263 i 319.

Wzdłuż czterokilometrowego pasa autobusowego autobusy będą kursować wzdłuż całej ulicy oraz na linii 522 w wakacje. Dotyczy to również innych linii, takich jak linia E-2.

Nastąpi przesiadka na końcowy odcinek linii autobusowej 172. Autobusy, które wcześniej skręcałyby w lewo z ul. Jana III Sobieskiego w kierunku św. Bonifacego nie obsługują już Sadyby, zamiast tego ustawiają się w szeregu i skręcają w prawo w ul. Stegny, gdzie wysadzają ludzi w miejscu docelowym 163 i 263 pojadą prosto ulicą Powsińską do św. Bonifacego i skręcić w prawo do pętli Stegna. Inne autobusy kursujące ul. Jan III Sobieski nie zmienią swoich tras

Więcej informacji na temat budowy linii tramwajowej można znaleźć na tej stronie.

Informacje o budowie

W pewnym momencie w 2024 roku zakończy się budowa głównej stacji metra. Czas podróży do Wilanowa zmieni się z około pół godziny tramwajem do nieco ponad 25 minut często uczęszczaną linią metra. Teraz będzie można wygodnie poruszać się po nowej trasie z dwoma odnogami: ul. Gagarina i ul. ul. Bonifacy

Na stronie znajduje się specjalne zestawienie dla mieszkańców tramdowilanowa.pl. To może zapisać się do newslettera, który zawiera informacje o Twoich inwestycjach. Na stronie głównej znajdują się również możliwości uczenia się, które dostarczają więcej informacji o tej firmie i jej usługach.


Źródło: um.warszawa.pl

Czytaj także