REKLAMA

Podróż z Wilanowa do centrum w czasie 25 minut.

Podróż z Wilanowa do centrum w czasie 25 minut.

Wkrótce zakończy się budowa trasy tramwajowej w Warszawie. Mieszkańcy Wilanowa mogą teraz dojechać tramwajem do centrum miasta w zaledwie 25 minut. Z czasem w trakcie budowy trasy liczba odwiedzających będzie rosła. Dzieje się tak, ponieważ prace na całej ścieżce stale postępują, jednocześnie dodając kolejne linie autobusowe.

Budowa tramwaju do Wilanowa wkracza w kolejny etap – przebudowy podziemnych instalacji. Powinna być ona realizowana kompleksowo, dlatego plac robót wydłużył się z 2,5 do 7,5 km. Prace trwają na całej długości trasy – od ul. Puławskiej na Mokotowie przez ul. Sobieskiego i aleję Rzeczypospolitej do ul. Branickiego w Wilanowie. 

Za nieco ponad rok z tego miejsca będzie można w 25 minut dojechać nową linią tramwajową do centrum. To spektakularna i bardzo ważna dla nas inwestycja. Chyba nigdy nikt nie wykonywał takiej inwestycji tak szybko – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Wkraczamy teraz w najtrudniejszy etap budowy. Chcemy powiadomić o tym mieszkańców i przedstawić, jakie rozwiązania przygotowaliśmy na ten czas – dodał.

Po rozebraniu nawierzchni rozpocznie się przebudowa wodociągu i odwodnienia, a następnie rozpoczną się przygotowania do prac przy ciepłociągach. Będzie się to wiązało z wykonaniem głębokich wykopów i ich zabezpieczeniem. W kolejnym etapie będą przebudowane instalacje elektryczne. Te prace powinny zostać zakończone na przełomie kwietnia i maja.

W kolejnych miesiącach wykonawca skoncentruje się na przebudowie magistrali ciepłowniczej, zasilającej tę część Warszawy. Prace te można wykonywać jedynie od czerwca do sierpnia. Przebudowa ciepłociągu to jedna z największych inwestycji na trasie tramwaju do Wilanowa – nowy odcinek instalacji rozciąga na długości 2 km.

­Wykonawca, Budimex, realizuje tę trudną inwestycję, mobilizując wszystkie zasoby. Na dziś jest to około 250 pracowników, w docelowym okresie będzie ponad pół tysiąca. Mamy też około 120 maszyn budowlanych – koparek, maszyn do rozbierania nawierzchni, wywrotek, które w miarę postępu prac będą sukcesywnie zwiększane – mówił Artur Stankiewicz, dyrektor kontraktu z Tramwajów Warszawskich.

Zmiana organizacji ruchu i dodatkowe kursy autobusowe.

11 lutego zamknięta została jedna jezdnia na ul. Sobieskiego i al. Rzeczpospolitej. Wytyczanie ruchu powinno zakończyć się 19 lutego. Główne skrzyżowania będą przejezdne, jednak w trakcie postępu prac tymczasowo będą wyłączane inne drogi – skrzyżowanie z ul. van Beethovena i Sejmu Czteroletniego, częściowo utrudniony będzie dostęp do ul. Truskawieckiej.

Priorytet zyskał transport publiczny. Autobusy jadące z Wilanowa do centrum korzystają z nowo wytyczanego buspasa o długości blisko 5 km. Od 13 lutego nowe połączenie do metra linii M1 zapewniają autobusy linii 217 na wydłużonej trasie. Z przystanku przy al. Rzeczypospolitej i ul. Branickiego będzie można dojechać do stacji Imielin autobusami trzech linii – 217, 263 i 319 (w porannym szczycie co 4-5 minut). Zmieni się końcowy odcinek linii 172 – autobusy dojadą do pętli Stegny (a nie Sadyba).

Wzdłuż budowy można swobodnie poruszać się pieszo. Utrzymane zostały kładki przebiegające nad budową. Ze względów bezpieczeństwa ruch rowerowy powinien odbywać się stroną zachodnią, tuż obok ruchu drogowego.

Informacje dla mieszkańców.

W związku z budową tramwaju do Wilanowa zorganizowano szeroką akcję informacyjną dla mieszkańców. Tramwajarze przygotowali 80 tysięcy ulotek oraz plakaty, które pojawiły się na kilkudziesięciu przystankach i w budynkach znajdujących się przy trasie tramwaju. Miasto rozlepiło 100 banerów informujących o rozpoczęciu prac i sposobie zaangażowania. Radio przeprowadziło również kampanię promocyjną.

W Wilanowie, na skrzyżowaniu al. Rzeczypospolitej z ul. Klimczaka i ul. Prymasa A. Hlonda, w pobliżu Świątyni Opatrzności Bożej, otwarty został punkt informacyjny dla mieszkańców.

Tysiąc nowych drzew.

Tramwaje Warszawskie posadzą na trasie do Wilanowa ponad 600 drzew. Kolejnych 400 dodatkowych, w ramach akcji „Przystanek Zieleń”, przygotuje wykonawca prac. Nasadzenia planowane są na terenach należących do wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni. Obecnie przyjmowane są zgłoszenia do I etapu akcji. Aby pozyskać więcej odwiedzających, wypełnij formularz na stronie stopzielen.pl

Źródło: um.warszawa.pl

Czytaj także