REKLAMA

Kontrasty na Boya-Żeleńskiego 4.

Kontrasty na Boya-Żeleńskiego 4.

W ramach starań miasta o wsparcie remontów w Warszawie zaoferowało dotację w wysokości 200 tys. zł. Niezwykłą różnicę między „przed remontem” a „po remoncie” mogliśmy zobaczyć przy ul. Dzięki tej dotacji elewacja ulicy Boya Żeleńskiego 4.

Wykonano prace konserwatorskie na elewacji budynku w Kolonii. Byli ostrożni, jak to przerobili, aby stara i nowa część wyglądały na tyle inaczej, aby wyglądało na to, że prowadzą oddzielne życie. Z jednej strony różnica między nimi jest ogromna.

Stare kamienice, to skarby naszego miasta. W Warszawie tak boleśnie doświadczonej przez II wojnę światową, nie ocalało ich zbyt wiele. Dlatego z tym większą pieczołowitością staramy się przywracać im dawny blask. Wspieramy dotacjami takie remonty, które cieszą przecież nie tylko mieszkańców konkretnych budynków, ale co najmniej w takich samym stopniu przechodniów czyli nas wszystkich – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Cegły na dwóch najwyższych piętrach budynku były zagrożone zniszczeniem, ponieważ znajdował się w niebezpiecznym obszarze. Jednak w trakcie prac konserwatorzy usilnie starali się uchronić cegłę przed zniszczeniem i odbudować ją według starożytnej receptury. Tradycyjny kolor cegły powrócił więc z nową energią. Płyty z piaskowca zostały oczyszczone z zanieczyszczeń miejskich. Te, które były najbardziej zniszczone lub miały załatane pęknięcia, zostały wymienione na nowe. Zakotwienie również wymagało wymiany

Budynki kompleksu zaprojektował Bohdan Pniewski. Budowę rozpoczął jeszcze przed wojną, ale kontynuował ją po wyzwoleniu. Wtedy właśnie powojenna rzeczywistość wymusiła zmianę koncepcji wielkości tych lokali. Obecnie sprzedawane są bardziej przystępne cenowo luksusowe apartamenty, ale wykończenia nie są tak naprawdę skromniejsze i nadal można znaleźć elewacje w stylu rustykalnym, wyszukany tynk i wyjątkowy wystrój z kwarcytem.

Budynek od strony placu ma dużą, długą fasadę. Ma wiele dających światło i długich filarów, które nie mogą wydawać się tak eleganckie.

W ubiegłym roku została już – z pomocą miejskiej dotacji – wyremontowana elewacja północna. Wspólnota mieszkaniowa planuje przeprowadzenie konserwacji wszystkich elewacji tego ogromnego budynku, jednak ze względu na bardzo wysokie koszty robót prace podzielono na etapy.


Źródło: um.warszawa.pl

Czytaj także