REKLAMA

Jak usunąc nieprzyjemny zapach z rur i odpływów? Poznaj domowe sposoby i dowiedz się, kiedy potrzebny będzie hydraulik

Jak usunąc nieprzyjemny zapach z rur i odpływów? Poznaj domowe sposoby i dowiedz się, kiedy potrzebny będzie hydraulik

Jednym z najczęstszych problemów w domowej sieci wodno-kanalizacyjnej jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z odpływu i rur. W tym wpisie przedstawię główne przyczyny brzydkiego zapachu w łazience i doradzę, jak sobie z tym poradzić.

Nieprzyjemny zapach z rur – co warto wiedzieć?

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów środków chemicznych, które można wlać do odpływu, aby go odblokować i tym samym usunąć kłopotliwy zapach. Problem z chemikaliami polega na tym, że są one bardzo agresywne i szkodliwe zarówno dla zdrowia, jak i środowiska. Na szczęście istnieją domowe sposoby, w których wykorzystuje się naturalne i niedrogie składniki, aby osiągnąć podobne rezultaty. Jeszcze lepiej problemem zajmie się hydraulik Darek Wyrzykowski, eliminując przyczynę niedogodności na dłuższy czas. 

Nie ma znaczenia, jak często korzystasz z kanalizacji każdego dnia, rury mogą wypełnić się pleśnią i nieprzyjemnym zapachem w dowolnym momencie, zwłaszcza gdy za oknem jest gorąco lub bardzo deszczowo.

Łazienka jest jednym z obszarów domu, w którym niemiły zapach z rur jest najbardziej powszechny, zwłaszcza w okolicy toalety i kranu. Aby usunąć ten niesympatyczny zapach z odpływów w łazience, należy je okresowo czyścić, aby zapobiec gromadzeniu się brudu.

Stosowanie odświeżaczy powietrza i sprayów nie jest zalecane, ponieważ tylko maskują one odór z rur i odpływu, ale nie jest to rozwiązanie długoterminowe, ponieważ zapach powraca, gdy tylko skończy się działanie odświeżacza powietrza.

Dlaczego rury brzydko pachną?

 

 

jak zapobiegać brzydkiemu zapachowi rur?

 

Zanim skupię się na szczegółach usuwania problemu, powinieneś dowiedzieć się, dlaczego powstaje ten nieprzyjemny zapach, aby zminimalizować te przyczyny w przyszłości. 

Detergenty i mydła

Regularne stosowanie detergentów i mydła powoduje, że do odpływu spływają pozostałości chemiczne, które gromadzą się w rurach. Pozostałości te rozkładają się z czasem i powodują powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Wybierając wysokiej jakości detergenty i mydła, można zminimalizować gromadzenie się pozostałości, a w konsekwencji powstawanie nieznośnych zapachów.

Stojąca woda

Istnieją odcinki rur, w których woda może stagnować, tworząc pożywkę dla bakterii i pleśni. Chociaż prawie niemożliwe jest zapobieganie temu zjawisku, jedyną rzeczą, którą można zrobić, jest regularne czyszczenie odpływów i rur, aby bakterie się nie rozprzestrzeniały.

Degradacja rur 

Rury prowadzące do kranów i toalet z czasem ulegają degradacji z powodu wilgoci i pleśni. Powoduje to powstawanie okropnego zapachu, pogarszanego przez rozwój bakterii i drożdży. Ponadto stojąca woda i uszkodzone materiały mają tendencję do tworzenia warstwy, która może całkowicie zatkać rury.

Resztki jedzenia

Odpady żywnościowe, które przypadkowo trafiają do odpływu, są główną przyczyną nieprzyjemnych zapachów i zatkanych rur. Dlatego bardzo ważne jest, aby używać syfonu, aby wyłapywać resztki jedzenia, które wydostają się z naczyń.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z rur i odpływów?

 

soda oczyszczona, cytryna, ocet, kawa na nieprzyjemny zapach

 

Oto kilka prostych sztuczek, które pomogą Ci pożegnać się z okropnym zapachem, który przenika Twój dom.

Czyszczenie domowymi sposobami

  • Soda oczyszczona i biały ocet – jednym ze sposobów na pozbycie się problemu jest oczyszczenie rur za pomocą słynnej mieszanki wykonanej z sody oczyszczonej i białego octu. Biały ocet i soda oczyszczona to dwa przyjazne dla środowiska składniki, które zabijają grzyby, usuwają nagromadzony tłuszcz i zwalczają inne substancje stojące za przyczyną problemu.
  • Soda oczyszczona, sok z cytryny i wrząca woda – podobnie jak ocet, sok z cytryny, gdy wejdzie w kontakt z sodą oczyszczoną, również tworzy reakcję, która usuwa nieprzyjemny zapach. Najpierw wsyp sodę oczyszczoną, pozwól jej działać przez chwilę, następnie sok z cytryny i na koniec wrzątek.
  • Kawa – resztki kawy parzonej codziennie w ekspresie do kawy są kolejną alternatywą. Wystarczy wylewać codziennie resztki kawy do odpływu i stopniowo, za każdym razem, będą one zmywać wszystko, co przylgnęło do ścianek rury.
  • Kostki lodu, gruboziarnista sól i skórka cytryny – połączenie kostek lodu, gruboziarnistej soli i skórki z cytryny oczyszcza odpływ z cząstek i resztek jedzenia, które przywierają do odpływu. Wystarczy wsypać do rury kilka kostek lodu i garść gruboziarnistej soli. Na koniec dodaj kilka skórek cytryny, a zapach prawdopodobnie zniknie.
  • Świeże drożdże piekarskie – stosowanie świeżych drożdży  jest nieco wolniejszym środkiem zaradczym niż poprzednie, ale są one naprawdę bardzo skuteczne w usuwaniu nieprzyjemnego zapachu z rur zlewu. Najlepiej jest stosować ten środek w nocy, gdy nie trzeba będzie używać zlewu przez około 10-12 godzin.

Są to jednak rozwiązania, które wymaga regularności, ponieważ co jakiś czas trzeba przygotować mieszanki i wlać je do odpływu. Wadą jest również fakt, że nie zawsze można uzyskać najlepsze wyniki i te rozwiązania będą niewystarczające.

Aby przeprowadzić prawidłowe czyszczenie rur i odpływów, najlepiej jest polegać na profesjonaliście, takim jak ja, Darek Wyrzykowski. Specjalizuje się w tej dziedzinie i dokładnie wiem, jak usunąć nieprzyjemne zapachy z rur spustowych.

Profesjonalne czyszczenie rur spustowych, odpływów i rur

hydraulik wyczyści rury najlepiej

 

Pozbycie się uciążliwego zapachu z odpływu za pomocą domowych środków może dać zgubne złudzenie, że problem został rozwiązany, ale nie zawsze tak jest. Domowe i sklepowe produkty, usuwają minimalną ilość odpadów, ale nie oczyszczają osadu powstałego w wyniku przepływu odpadów przez rury. W związku z tym w rurach przepływa szlam, który umożliwia łatwe przyleganie nowych cząstek, powodując w krótkim czasie kolejną blokadę odpływu.

Czyszczenie przeprowadzane przez profesjonalistę jest bardziej skuteczne, ponieważ mam dostęp do specjalnych narzędzi, których nie posiada osoba prywatna. Niezależnie od tego, czy zator występuje w instalacji, do której podłączona jest pralka, w kuchni, w łazience, jestem wyposażony w narzędzia i wiedzę, aby wykonać pracę poprawnie i w najbardziej efektywny sposób. Profesjonalne czyszczenie gwarantuje całkowite zniknięcie nieprzyjemnych zapachów na lata.

 

Usługi Hydrauliczne i Gazowe Dariusz Wyrzykowski
ul. Feliksa Pancera 8/50
03-194 Warszawa
woj. mazowieckie

Telefon komórkowy: 602 304 544
https://darek-hydraulik.pl/kontakt/

Czytaj także