REKLAMA

Władysław Bartoszewski stał się bohaterem nowego komiksu, który właśnie ukazał się premierowo.

Władysław Bartoszewski stał się bohaterem nowego komiksu, który właśnie ukazał się premierowo.

W 101. rocznicę urodzin Władysława Bartoszewskiego Dom Spotkań z Historią zaprasza w sobotę na premierowy weekend z książką „Bartoszewski”. W tym dniu dostępne są również bilety na premierę animacji.

Władysław Bartoszewski był dziennikarzem od czasów okupacji, więźniem Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej i cenionym historykiem. Napisał też kilka bestsellerowych powieści, wspierał polską gospodarkę i został posłem. Często uważany jest za jedną z najbardziej wpływowych postaci w historii Polski XX wieku. Jego bogata, obszerna biografia właśnie została zebrana w komiks dla nastolatków i dorosłych. Zapewnia to interesującą historię jego życia, a także sposób, aby dowiedzieć się więcej o nim. Autorką scenariusza jest Monika Powalisz. Ilustracje wykonały Karolina „Karochy” Chyżewska, Katarzyna „Ka Mochi” Mochocka, Maria Slabek i Zofia Dzierżawska. O historyczną rzeczywistość zadbali Marcin Barcz, sekretarz Władysława Bartoszewskiego i historyk Dariusz Krajewski z DSH.

W chwili wybuchu II wojny światowej Władysław Bartoszewski ukończył w Polsce liceum, a jego życie diametralnie się zmienia. Jego historia jest fragmentem słynnego przemówienia, które wygłosił w późniejszym życiu, 28 kwietnia 1995 r. Henry Kissinger wygłosił specjalne posiedzenie Bundestagu i Bundesratu z okazji 50. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

„Bartoszewski. Komiks dokumentalny” to nie tylko opowieść o dorastaniu, ale także o historii i patriotyzmie. To edukacja w zakresie właściwych wyborów, których musimy dokonywać i błędów, których powinniśmy unikać. Dziś stajemy w obliczu trwającego konfliktu, który wydaje się nigdy nie zostać rozwiązany. Bartoszewski, który służył jako żołnierz w tej wojnie, nadal jest wart pamięci, ponieważ podjął się roli wodza pomimo trudnych okoliczności, w jakich się znalazł.

Wydarzenia towarzyszące

Skąd wziął się pomysł na komiks o jego młodości? Jak rysować postaci powszechnie znane i cenione? Co robi konsultant historyczny przy pracy nad opowieścią graficzną? Podczas spotkania 18 lutego na te i inne pytania odpowiedzą twórcy komiksu oraz Małgorzata Purzyńska (redaktorka komiksu). Rozmowę poprowadzi Sebastian Frąckiewicz – dziennikarz kulturalny, krytyk i kurator wystaw komiksowych.

Również na sobotę, na godz. 18:00, zaplanowano premierę animacji „Mosty Władysława Bartoszewskiego”, autorstwa artystki multimedialnej Karoliny fender Noińskiej. Animacja powstała w ramach warszawskich obchodów Roku Władysława Bartoszewskiego.

Za współpracę scenariuszową i opracowanie tekstu odpowiada Paweł Bem, literaturoznawca, związany z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Twórcą kompozycji i aranżacji muzyki do animacji jest Tomasz Bogacki.

Po południu, 19 lutego, odbędą się warsztaty komiksowe „Pamiętam, jak…” z ilustratorką Zofią Dzierżawską, przeznaczone dla młodzieży w wieku 11–15 lat. Zgłoszenie zawierające imię, nazwisko i liczbę osób można przesłać na adres: [email protected]


Źródło: um.warszawa.pl

Czytaj także