REKLAMA

Stolica świętuje Dzień Opiekuna Małego Dziecka

Stolica świętuje Dzień Opiekuna Małego Dziecka

W Warszawie działa najlepiej rozwinięty system żłobkowy w Polsce, który nie funkcjonowałby, gdyby praca półtora tysiąca opiekunek, zajmujących się najmłodszymi mieszkańcami. Zgodnie z zapowiedziami 4 kwietnia obchodzony jest w Warszawie Dzień Opiekuna Małego Dziecka.

Dzisiaj, czwarty kwietnia i Dzień Opiekuna Małego Dziecka, który w Warszawie obchodzimy jako pierwsi. Bardzo się z tego cieszę i jest to oczywiście okazja, żeby podziękować wszystkim opiekunkom, ale również pochwalić się tym, co dla nas najważniejsze, a mianowicie warszawskim programem żłobkowym. Żłobków miejskich w Warszawie jest już ponad 70. Jedenaście z nich wybudowaliśmy tylko przez te ostatnie kilka lat. A oprócz tego przeprowadzamy bardzo dogłębne remonty, tak jak w żłobku przy ul. Motorowej na Pradze-Południe – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Żłobki – warszawski priorytet
Warszawa to jedyne miasto w Polsce, w którym opieka żłobkowa jest darmowa, a jej jakość bardzo wysoko oceniana przez rodziców – aż 96% jest z niej zadowolonych.

Aktualnie w Warszawie funkcjonują 74 żłobki, z czego 11 wybudowano przez ostatnie cztery lata, a inne kompleksowo zmodernizowano. Niedawno do dyspozycji najmłodszych warszawiaków została oddana placówka nr 31 przy ul. Motorowej na Pradze-Południe. Wyremontowano tam wszystkie sale, szatnie, łazienki i ogród z placem zabaw. Żłobek wyposażono też w nowe meble i zabawki. Z placówki już dziś korzysta kilkadziesięcioro dzieci, a docelowo będzie służył prawie dwustu maluchom.

Opiekun małego dziecka
Warszawa stara się swoim budżetem wspierać opiekunów małych dzieci. Dlatego w ubiegłym roku została podjęta i zaakceptowana przez Radę Miasta decyzja o zwiększeniu funduszy Zespołu Żłobków o 10 mln zł. Kwota ta zabezpieczyła regulacje wynagrodzeń (wraz z pochodnymi) dla wszystkich pracowników Zespołu Żłobków, szczególnie dla osób zatrudnionych na stanowiskach opiekuńczych. Średni wzrost wynagrodzenia zasadniczego kadry wyniósł 25%.

Prezydent Rafał Trzaskowski apeluje o decyzje systemowe, na poziomie państwowym, by wzmocnić pozycję społeczną opiekunów oraz zachęcić osoby dopiero wchodzące na rynek pracy do podejmowania tego wymagającego i niezwykle potrzebnego zawodu.

Przy wsparciu władz stolicy Klub Parlamentarny Koalicji Obywatelskiej złożył w sejmie projekt ustawy, której celem jest ustanowienie 4 kwietnia Dniem Opiekuna Małego Dziecka oraz przyznanie osobom sprawującym opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3 szczególnych przywilejów i uprawnień w tym: uprawnienia do ulgi 33% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego, ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych czy dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 5 dni roboczych przysługującego raz na 2 lata. W styczniu projekt został skierowany do konsultacji legislacyjnych.

Źródło: um.warszawa.pl

Czytaj także