REKLAMA

Plac Centralny w centrum stolicy przeszedł zieloną rewolucję.

Plac Centralny w centrum stolicy przeszedł zieloną rewolucję.

Przebudowę pl. powierzono ostatnio pięciu podmiotom. Tam przeprowadzą metamorfozę, która ma wprowadzić tereny zielone do centrum Warszawy. W miejsce betonu i asfaltu zostaną posadzone nowe drzewa i krzewy. Powstanie również miejsce z wodą.

W ramach programu Nowe Centrum Warszawy nowe plany zagospodarowania pl. Parada jest w toku i zostanie odsłonięta tej jesieni. Remonty na miejscu oprócz samego Pałacu Kultury i Nauki oferują miejsce spotkań społeczności i wydarzeń kulturalnych. Centrum miasta będzie bardziej kameralne, co przyciągnie gości i uczyni je bardziej atrakcyjnym.

Niedawno otwarto nową arenę kulturalno-artystyczną między muzeum sztuki nowoczesnej a Pałacem Kultury i Nauki w Moskwie. Projekt przygotowało studio AA Collective. Została wybrana jako jedna z pięciu najlepszych propozycji w międzynarodowym konkursie. Zespół, który zwyciężył w konkursie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, jest tym, który wybiera komisja. Wybór poprzedziły konsultacje społeczne i negocjacje.

Zielona rewolucja

Projektanci tej nowej przestrzeni zieleni w Warszawie, stworzeni z umiejętnością improwizacji z otaczającym miastem i oswojenia się z jego nieregularnościami, zaprojektowali park w rejonie ul. Świętokrzyskiej. Sieć starych ulic i budynków tworzy ramy dla tego pofałdowanego układu, który odzwierciedla to, co już istnieje na tym obszarze; przestrzenie pełne życia, które nigdy się nie nudzą, bez względu na to, ile mają lat. Ogrodnicy zaprojektowali parkową scenerię, aby dać wrażenie spaceru po starym sowieckim mieście, zanim stworzyli budynek typu pałacowego.

Nawierzchnia placu zostanie wykonana z różnych rodzajów kamienia. Będzie wyglądać naprawdę fajnie z zarysami starych kamienic poplamionymi różnymi kolorami: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane granitowymi płytami z okolic trybuny honorowej, takiej jak ta, która leży obok. Układ ulic przypomina ukośne pasy ułożone z wielkich granitowych kostek.

W układzie dobrze zaprojektowanego placu osiedlowego znajdą się trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Kiedy projekt zostanie ukończony, ten piękny ogród będzie już istniał. Z gumek eukaliptusowych i nie tylko pojawią się różne gatunki drzew takie jak robinia akacjowa, jesiony itp. Oprócz tego na 11 rodzajów krzewów naliczane są także krzewy dziko rosnące jak np. derenie i grudniki.

14 miesięcy na wykonanie prac

Do Warszawy wpłynęło 5 ofert w przedziale 60,2-73,3 mln, które są już analizowane przez Zarząd Dróg Miejskich. Po podjęciu decyzji powinieneś być w stanie dowiedzieć się w ciągu kilku tygodni. Od momentu podpisania umowy wybrany wykonawca będzie miał 60 tygodni na realizację inwestycji.

Nowe Centrum Warszawy

Nowe Centrum Warszawy zmienia się w miejsce piękniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska. Stare place są zastępowane, wszędzie pojawiają się nowe drzewa, kwiaty i publiczne ogrody. Jest nawet nowe rondo na Alei Dmowskiego, które jest niedaleko Placu Centralnego. Budowanie dróg wokół takich rond to skuteczny sposób na zachęcenie większej liczby osób do korzystania z tego obszaru i ograniczenie ruchu samochodowego! Warszawiacy zaczynają myśleć poza placem i korzystać z nowej przestrzeni w innym miejscu miasta. Zaaranżowano ją u zbiegu pięciu ulic – Chmielnej, Szpitalnej, Zgody, Brackiej i Kruczej. Nazwano go „Placem Pięciu Rogów” z 22 drzewami. Jest to miejsce spotkań i wydarzeń z odrobiną do zrobienia.

Warszawa już przygotowuje się do kolejnych inwestycji. Miasto rozstrzygnęło konkursy architektoniczne na nowe, bardziej zielone ulice: Chmielną oraz okolice Złotej i Zgody. Trwają prace nad dokumentacją projektową. Zarząd Dróg Miejskich wybrał projektanta do kompleksowej przebudowy ul. Kruczej od Al. Jerozolimskich do ul. Pięknej.

Co ciekawe, projekt obejmuje zachodnią stronę Zielonej od ronda Dmowskiego do ul. Świętokrzyskiej, aw planach są jeszcze zmiany fragmentu od ul. Królewskiej na pl. Obecna sytuacja deweloperska jest naprawdę niesamowita! Oferty na przebudowę są analizowane. W dalszej perspektywie planowane są prace na centralnym odcinku Al. Jerozolimskich – powstają założenia do odbudowy. Warszawa chce wykorzystać szansę, jaką daje przebudowa linii średnicowej i uratować ją przed rozpadem

Źródło: um.warszawa.pl

Czytaj także